CV’niz Bu Kadar Ucuz Olmasın!

CV’nizde neler yer alır?

Kişisel bilgileriniz, eğitim bilgileriniz, deneyimleriniz, yetkinlikleriniz; ve daha farklı bir kaç kategoride birbirinden değerli, “SİZ”e dair bir çok bilgi…

Kendinize ve geleceğinize ne kadar değer veriyorsunuz hiç düşündünüz mü? Ya da sahip olduklarınızın değerini ne kadar biliyorsunuz?

CV, size iş imkanı oluşturması kuvvetle muhtemel -ya da genellikle sadece muhtemel- her mecraya; “bir ihtimal” diye ileteceğiniz bir araç mı sadece?

Eğer böyle görüyorsanız; yanılıyorsunuz!

“CV’niz bu kadar ucuz olmasın!”

Bu sözün sahibi, Hedef Grup‘un İK yöneticisi Sn Atilla DENİZ.

Kurumsal bir randevu esnasındaki sohbetimizde kullandığı bu ifadeyi; “kendine uygun mu? değer katacak mı?” vb. soruları cevaplamadan her gördüğü firmaya rastgele başvuru yapan gençlere yönelik bir tavsiye olarak zikretmişti Atilla bey. Ve o anda “işte bu!” diyerek, not almıştım bilgisayarıma.

Yoğunluktan ancak bugün fırsat bulabildim yazmaya…

Özellikle kriz dönemlerinde, işsizliğin ve dolayısıyla iş bulamama kaygısının yüksek olduğu zamanlarda en çok yapılan hatadır; iyice ölçüp tartmadan her yere CV bırakmak.

Lütfen CV’nizi gözünüzün görebileceği bir yere açın ve şu şekilde tekrar bakın orada yazdıklarınıza :

Kişisel Bilgileriniz :

Sizin kimliğinizdir bu başlık altında yazdıklarınız; yaşadığınız onca zorluklara rağmen kavuşmayı başardığınız yaşınızdır, markanız olan ve hayatınız boyunca taşıyacağınız adınızdır, hayatınızı baştan başa farklılaştıran medeni halinizdir; vb.

Eğitim Bilgileriniz :

Ergenlik döneminin buhranlarına – zorluklarına rağmen, bir çok güzel ve çekici alternatif varken başarıyla bitirdiğiniz lisenizdir; tüm lise hayatınız boyunca ya da hiç olmazsa son bir yılı boyunca odaklandığınız, takdire şayan bir emek ve hatırı sayılır bir harcama ile hazırlanarak kazandığınız, delikanlı olmanın artılarıyla onca alternatif yol varken başarıyla bitirdiğiniz üniversitenizdir.

Deneyimleriniz :

Sizi her bir yeni gün için daha güçlü kılacak onca tecrübe – bilgi ve birikiminizdir.

Yetkinlikleriniz :

Edinmek için günler-haftalar, hatta belki yıllar verdiğiniz, masrafına katlandığınız; ve sonucunda kazanarak gelecek için elinizi kuvvetlendirdiğiniz artılarınızdır.

Ve şimdi düşünün! Bunca değeri içeren bir şey, her yere her şekilde iletilebilecek kadar “ucuz” olabilir mi?

Eğer, “ucuz” değilse;

Milyonlarca kişinin arasında kaybolmak mı? Yoksa size özel platformda, “temelde” size denk ya da yakın olanlarla birlikte değerlendirilmek mi?

Size milyonlarca kişiden herhangi biri gözüyle bakan; bu nedenle de farklılığınızın artısını yaşayamayıp, karmaşa içerisinde kendinizi güçsüz-değersiz hissettiren bir platformda olmak mı? Yoksa sizinle aynı dili konuşan, sizin farklılığınızı anlayan ve bu farklılığa göre dinamiklerini konumlandıran bir platformda olmak mı?

Sizinle aynı dinamikleri taşımayanlara ait formlarda kendi dinamiklerinizi ifade etmeye çalışmak mı? Sizin dinamiklerinize uygun formlarda farkınızı göstermeye çalışmak mı?

Birilerinin sizi bulabilme ihtimali olan bir yerde olmak mı? Yoksa sizi arayanların bulunduğu yerde olmak mı?

Sizce hangisi doğru karar?

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: