Beyin göçmesin de işsiz mi kalsın

Amerika’da Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi’nde görevli bilim kadını Doç. Dr. Neva Çiftçioğlu, Türkiye’de hiçbir yerde iş bulamadığını söyledi.NASA’da görevli bilim kadını Doç. Dr. Neva Çiftçioğlu, “370 gündür Türkiye’deyim, bütün üniversiteleri ve kamu sektörünü dolaştım, hiçbir yerde iş bulamadım.” dedi.Nanobakterilerin böbrek taşına yol açtığını kanıtlayarak Nobel Tıp Ödülüne aday gösterilen ilk Türk bilim kadını olan Çiftçioğlu, geçtiğimiz günlerde Genç MÜSİAD’ın düzenlediği “Türkiye’nin en büyük israfı: Beyin Göçü” paneline katıldı.

Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi’nde (NASA) üç yılı aşkın süredir çalışan tek Türk bilim kadını Çiftçioğlu, konuşmasında Türk bilim insanlarına ülkesinin gereken değeri vermediği için yurt dışında çalışmak zorunda kaldıklarını belirterek, “Beyin göçmesin de işiz mi kalsın” diye isyan etti.

Eski Cumhurbaşkanlarından birinin bile iş bulmada kendisine yardımcı olamadığını ifade eden Doç.Dr. Çiftçioğlu, Avrupa’nın Japonyası olarak bilinen Finlandiya’daki Nanobilim alanındaki çalışmalarını Türkiye’ye taşımak için başvurduğu Cumhurbaşkanının kendisine ‘Bak evladım, bir pırlanta bulursun, yüzük, kolye yaparsın. O pırlanta kaldırım taşı büyüklüğünde ise hiçbir yere sığmazsın. Sen geri dön’ dediğini kaydetti.

Kalp ve böbrek hastalıklarının teşhisine ilişkin, patenti yüzlerce milyon dolar değerindeki önemli bir buluşun sahibi olan Doç. Dr. Neva Çiftçioğlu sözlerini şöyle sürdürdü:

“Tıp Fakültelerinde çok fazla meslek şövenizmi nedeniyle ayrımcılığa maruz kaldım. 20 yıldır yurt dışında süren çalışmalarımı, ülkeme katkı sağlamak, hem de sağlık durumu bozulan ailemin yanında olmak isteğiyle geri dönmek için elimden geleni yaptım ama bu ülkenin bizim gibi nitelikli insanlara ihtiyacı yok. Ne yazık ki ülkeyi kurtaracak bilim, teknoloji, Ar-Ge ve inovasyon konusunda çığır açacak kişilerin ülkeden uzak durması için her türlü engelleme var”

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: