Yaşlanırken Unutkanlaşmayın!

 

Uzmanların işaret ettiği bazı noktalara dikkat ederek hafıza kaybını önlemek ve beyni genç tutmak mümkün. Memorial Hastanesi Nöroloji Bölümü’nden Uz. Dr. Abdullah Özkardeş, “Hafıza kaybının önlenmesi için egzersizin önemi” hakkında bilgi verdi.

Egzersiz yapanlar daha iyi hatırlıyor
İnsanların ortalama yaşam süresi uzadıkça, yaşlı nüfus da giderek artıyor. Alzheimer hastalığı dışında ilerleyen yaşla birlikte ortaya çıkan unutkanlık da sık rastlanılan bir sağlık problemi haline gelirken, fiziksel aktivite yaşlanma ile gelen hafıza kaybına karşı direnci artırıyor. Araştırmalar, egzersiz yapan insanların, yapmayanlara göre hafıza testlerinde daha iyi olduklarını gösteriyor. Yapılan son çalışmalarda, egzersizin beyinsel faaliyetler için ne tür bir etkisi olduğu araştırılıyor.

Diyet ve doğru ilaç kullanımı da olumlu etkiler meydana getiriyor

Kanda ölçülen kolesterol ve oksidadif stres miktarının hafıza kaybı ile paralel olduğu gözleniyor. Bunları azaltan, egzersiz, diyet ve kolesterol ve antioksidan ilaçlar da, hafıza kaybına iyi gelebiliyor. Görüldüğü gibi egzersiz burada da önem kazanıyor.

1 saatlik aerobik ve benzeri hafif spor aktiviteleri hafızaya iyi geliyor
Araştırmacılar, bundan sonraki adımın hangi egzersiz rejiminin hafıza kaybını daha iyi düzelttiğini bulmak olduğunu belirtiliyor. Farklı egzersiz protokolleri deneniyor. Bir çalışmada farklı 3 protokol uygulanmış ve bunların etkileri karşılaştırılıyor. 60 dakikaya kadar artırılabilen yarı eforlu aerobik egzersizlerin faydalı olduğu sonucuna varılıyor. Bununla birlikte uzamış aşırı egzersizlerin su kaybına neden olması ile hafıza kaybına negatif etkisi olabileceği göz önünde bulunduruluyor. Fiziksel aktivite türü, hastanın olanaklarına ve tercihine göre de farklılaşabiliyor (yürüme, yoga, yüzme…).

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: