Kondisyonunu Korumak İçin Spinning

Jonny Bowden

“1990’ların en önemli yeni fitness trendi” olmayı hak edecek bir fitness kategorisi olsaydı bu kesinlikle spinning olurdu. Karizmatik, rekabetçi bir bisikletçi olan Johnny G’nin buluşu olan spinning, sağlık merkezi endüstrisini hızla ele geçirdi. Spinning ülke çapındaki spor salonlarındaki kategoriler arasında en popüler olanıdır ve bu tema üzerine bir varyasyon ordusunun, özellikle fitness gurusu Karen Voight tarafından geliştirilen grup bisikletçiliği kategorisinin oluşmasına sebep olmuştur.

Spinning hakkında bilmeniz gerekenler işte burada: bir zamanlar yalnız başına yapılan bir aktivite olan sabit bisikletçilik, standart sağlık merkezlerindeki bisikletlerle birçok açıdan farklılık gösteren, özel olarak tasarlanmış bisikletler üzerinde grup halinde yapılır.

İlk olarak, pedalı geri çeviremezsiniz – ki buna alışmak biraz zaman gerektiriyor: iyi bir hızda gidiyorsanız ve bir ara vermek isterseniz bunu yapamazsınız. Pedallar dönmeye devam eder ve ayaklarınız harekete devam etmeye zorlanır.

İkinci olarak, gidon, egzersizin bir parçası olan üst vücut çalışması için ağırlığınızı desteklemeye yetecek kadar güçlüdür.

Üçüncü olarak bunlar – bazı fiyakalı sabit bisikletlerde trend olan yüksek teknolojili, programlanmış egzersizden farklı olarak –  bilgisayara bağlı makineler değildir, “siz ve makine” hissini uyandırmak üzere tasarlanmışlardır.

Dördüncü ve muhtemelen en önemli açı ise bu türün tamamen zor bir egzersiz olmasının yanı sıra aynı zamanda güdümlü bir meditasyon da olmasıdır. Tepeleri hayal edersiniz ve onları harekete geçirmek için direnci arttırırsınız. Bir dağın tepesine ulaştığınızı ve havayı içinize çektiğinizde manzarayı gördüğünüzü hayal edersiniz ve makinedeki direnci azaltırsınız. Işıklar azalır ve atmosfer değişir.   

Tüm bu çalışma bir yolculuğa dönüşür ve katılan birçok insan başka hiçbir makinede veya hiçbir grup egzersiz çalışmasında teksir edilmesi mümkün olmayan bir duygu yaşadıklarını söylüyor. Eninde sonunda spinning, egzersiz bağımlılarının ruhsal ve düşünceli dessertleri ile zor, terli, kalori yakıcı çalışmalarını birleştirecekleri bir zihin-beden ilişkisidir.

Bu çalışma için nasıl hazırlanmalıyız peki? İzlenecek yol aralıklı antrenmandır. Spinning üç enerji sistemini de çalıştırır, fakat hafif ağırlıklarla sık – ve gerçekten sık diyorum – tekrar yaparak en iyi şekilde hazırlanılabilir. Bunu dirençli (ağırlıklar) aralıklı antrenman olarak düşünün. Mesela 25 bacak germesi veya hamlesini deneyin.

Butlar bu aktivitede hareketin büyük bölümünü üstlenir ama antrenman programınızda diz arkasındaki kirişlerinizi ihmal etmeyin. Spinning antrenörleri çalışmaya üst vücudu eklemekte ısrarcı olmalarına rağmen, bisiklette otururken veya ayakta dururken ilave direnç olmadan (el ağırlıkları mesela) ne kadar devam edebileceğinizin de bir sınırı vardır. Bu yüzden antrenman programınızı hafif ağırlıklı ve bol tekrarlı göğüs, omuz, sırt ve kol çalışması ile bitirin.      

Spinning çalışmasında en çok çalıştırılan vücut bölgesi karındır: yani karın ve bel. Çelişkili olarak bu kaslar zorlayıcı pedal çevirme esnasında vücudun destekleyici yapısı olarak bir çalışmayı terk ederler. Eğer spinning kondisyonunuzu korumak için yaptığınız ana çalışma ise antrenmanınıza crunch ve bazı bel çalışmaları eklemeniz iyi olur.

Esneme hareketleri genelde çalışmaların çoğuna dâhil edilir ve çoğu spinning antrenörü tüm kas grupları için iyi ve basit esneme hareketleri eklemekte oldukça iyiler. Yine de siz, dört başlı kas grupları ve diz arkası kirişleri için ilave minder hareketleri eklemek istersiniz.  

Ben sırt için özellikle aşağıdaki esneme hareketini tavsiye ediyorum: Rahat bir yer minderine sırtüstü uzanın, bir bacağınızı bükün ve dizinizi göğsünüze kadar çekin ve iki kolunuzla vücudunuza tutabildiğiniz kadar yakın ve sıkı bir şekilde durun. En iyi yol, bacağınızı vücudunuza yaklaştırdığınızda dizininizin arkasından tutmaktır. Diğer bacağınıza da aynısını uygulayın. Daha sonra her iki dizinizi de göğsünüze kadar çekin ve belinizi rahat bırakın.
Nefes alıp verin. Spinning kondisyonunuzu korumak için harika bir yoldur. Unutmayın ki kimseyle yarışmıyorsunuz ve direnci kendi seviyenizde tutabilirsiniz. Konuştuğum çoğu spinning antrenörü ilk birkaç çalışma seansını bitirememenizin veya fazlasıyla yavaşlamaya ihtiyaç duymanızın kesinlikle çok normal olduğunu söyledi. Kendi hızınızda devam edin ve unutmayın ki bu tecrübenin tadını çıkarmak için oradasınız. Bu zor bir çalışma fakat eğer kendi hızınızda devam ederseniz sonuçlar bu çabaya değecektir.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: