Barzani’nin af isteğine Gül ne dedi?

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Irak ziyaretinin ikinci gününde kuzeydeki bölgesel yönetimin başbakanı Neçirvan Barzani ile görüştü. Barzani, terör örgütü PKK’ya yönelik bir affın sorunun çözümüne çok yardımcı olacağını söyledi. Bu açıklamanın ardından Gül, “Af konusu bizim meselemiz, başkasıyla konuşmam” dedi. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Irak temasları kapsamında, kuzeydeki bölgesel yönetimin yetkilisi Neçirvan Barzani ve beraberindeki yetkilileri kabul etti. Yaklaşık 1 saat 15 dakika süren görüşmede, bölgesel yönetimle Türkiye arasındaki ilişkiler ve terör örgütü PKK ile mücadele konuları ele alındı. Görüşmeden sonra Türk basın mensuplarına açıklama yapan Barzani, görüşmeyi çok önemli olarak değerlendirdiklerini belirterek, “Her iki taraf arasındaki ilişkileri güçlendirmek için çok büyük bir adımdı bu görüşme. Tabii ki Türkiye bizim açımızdan çok önemli bir ülke. Biz Türkiye ile iyi ilişkiler kurmak istiyoruz. Biz aynı zamanda Türkiye’nin endişelerini çok iyi anlıyoruz” dedi.

Barzani bir soru üzerine, bölgesel yönetimin Irak anayasasına göre hiçbir şekilde topraklarından komşu ülkelere saldırılmasını kabul edemeyeceğini, Irak anayasasındaki bu maddeye bağlı olduklarını söyledi. Barzani, özellikle Irak’ın kuzeyinden ve Irak’tan başka komşu ülkelere saldırılmasını kabul etmediklerini kaydetti.
Irak Devlet Başkanı Celal Talabani’nin dün yaptığı, “PKK ya silahı bıraksın ya da Irak’ı terk etsin” şeklindeki açıklamasıyla ilgili olarak Barzani, “Biz kendi tutumumuzu tekrarlıyoruz, Talabani’nin tutumunu da destekliyoruz. Buna rağmen, Türkiye ile ilişkilerimiz sadece bu konudan ibaret değil. Bizi birleştiren, bir araya getiren başka şeyler de vardır. Bu sorununun sadece güçle çözülebileceğine inanmıyoruz, başka alternatifler olmalı” diye konuştu.
Terör örgütü PKK ile mücadele konusunda atılacak somut adımlarla ilgili bir soruya ise Barzani, “Güvenlik konularından sadece bir tanesidir bu. Daha önce attığımız adımları sürdürüyoruz” cevabını verdi.

Barzani, terör örgütü PKK’ya yönelik bir af konusundaki düşüncelerinin orulması üzerine, “Böyle bir adım atılırsa çok önemli olur. Sorunun çözümü için çok yardımcı olur. Bunu destekliyoruz” dedi.

Bu arada, Kürt yönetiminin başkanı Mesud Barzani’nin Türkiye’ye gelme isteği iletildi.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: